fbpx

Mudanya Yolu Fethiye Mh. Küre Sk. No: 1 Nilüfer / Bursa

Arabayatağı No: 326 Ankara Yolu Cd. Yıldırım/Bursa

Diyabet Hastalarında (Şeker Hastalarında) Protez

Takipçilerimiz tarafından en çok merak edilen konulardan birisi de diyabet hastalarında (şeker hastalarında) protez konusudur. Bu makalemizde, meseleye dair genel bilgiler vermeye çalışacağız.

Her hastalıkta olduğu gibi, protez cerrahisi açısından da muayeneye gelen hastanın durumu şahsına münhasır olarak irdelenmelidir. Zira dizde, kalçada veya omuzda baş gösteren ağrının çeşitli sebepleri olabilir. Bu ağrılar bazen psikolojik nedenlerden kaynaklanırken, bazen de ağrının sebebi hakikaten ciddi bir problemdir.

Ağrıyı oluşturan unsurlar, muayene sırasında tespit edilmelidir. Ağrıyı oluşturan unsurları, çekilen röntgen filmi de destekliyorsa, kıkırdak azalması, kireçlenme ve/veya çeşitli deformasyonlar söz konusu ise ameliyat kaçınılmazdır.

Ancak her hastanın hikayesi birbirinen farklıdır. Hastanın yaşı, başka hastalıklarının olup olmaması gibi etkenler, ameliyat öncesinde çok iyi değerlendirilmelidir. Ameliyat olacak kişide kalp hastalığının varlığı, diyabet (şeker hastalığı) varlığı, romatizmal bir rahatsızlığının olup olmaması ya da sistemik lupus gibi bir problemin olup olmaması, ameliyatın senaryosunu etkileyecektir.

Protez ameliyatı olacak diyabet hastalarında damarların yapısı çok mühimdir. Uzun süredir diyabet hastalığı olan bir hasta ile bir kaç senedir diyabet hastalığı çeken hastanın damar yapısı aynı değildir. Bu durum, ameliyat öncesi hekim tarafından mutlaka irdelenmeli ve gereken tedbirler alınarak hastayla paylaşılmalıdır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise enfeksiyon riskidir. Diyabet hastalarında dokular ve damarlar bozulmuş olduğu için, enfeksiyon riski diyabeti olmayan hastaya göre iki-üç kat daha fazladır.

Protez ameliyatı olacak olan diyabet hastaları, bütün bu riskler konusunda hekim tarafından bilgilendirilmeli ve hasta ameliyat öncesi ne gibi komplikasyonlarla karşılaşma ihtimalinin olduğunun bilincinde olmalıdır.

NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

İlginizi çekebilir:
Protez Cerrahisi – Okumak için buraya tıklayın.
Protez Cerrahisi Kimlere Uygulanabilir? – Okumak için buraya tıklayın.
Olay Sağlık Programı (Protez Cerrahisi) 1’inci Bölüm – Okumak için buraya tıklayın.

Protez ameliyatı olan diyabetli hasta için riskler nelerdir?

1- Uzun süredir diyabeti olan hasta ile bir kaç senedir diyabeti olan hastanın damar yapıları farklıdır.
2- Şeker hastalarında enfeksiyon riski, diyabeti olmayan hastaya göre 2-3 kat daha fazladır.

Yorumlar;

Hakkımda

Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1957 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. Evli ve 2 kız babası olan Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Güncel Haberler

Takip Edebilirsiniz

Videolar