fbpx

Mudanya Yolu Fethiye Mh. Küre Sk. No: 1 Nilüfer / Bursa

Arabayatağı No: 326 Ankara Yolu Cd. Yıldırım/Bursa

Kalça Revizyon Artroplastisi

Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen

Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Kalça artroplastisi, kalça artiritine bağlı olarak ortaya çıkan ağrı durumunda uygulanan ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilen bir cerrahi yöntemdir. Bu yönteme, hastalarda artrite yönelik tüm cerrahi dışı yöntemler denendikten sonra son çare olarak başvurulmaktadır. Cerrahi yöntem sırasında artritik kıkırdak ve kemik kısımları çıkarılarak yerine metal ve dayanıklı polietilenden oluşan yeni eklem yüzeyleri yerleştirilir. Sonuçları en az 10 yıl boyunca takip edilen hasta gruplarında kalça artroplastisinin %90 oranında başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Ancak bazı nedenler ile protezin yüzeyi aşınabilir ve işlevini yitirebilir. Böyle durumlarda hastaya ikinci bir ameliyat yani kalça revizyon artroplastisi uygulanması gerekebilir.

Total kalça protezi yüzeylerinin aşınması ya da protezin gevşemesi nedeniyle uygulanan kalça revizyon artoplastisi sırasında protezin yuva ve sap kısmının değiştirilmesi sağlanır. Bu cerrahi müdahale ile hastanın rahatsızlığının giderilmesi ve yaşam kalitesinin arttırılması amaçlanmaktadır.

Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen

Ortopedi ve Travmatoloji

Total kalça protezi ameliyatları, Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen’in bir yılda yaptığı operasyonların %40’ını oluşturmaktadır. Total kalça protezi ameliyatları, Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen’in bir yılda yaptığı operasyonların %40’ını oluşturmaktadır. Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, yılda yaklaşık 70 civarı total diz protezi ve total kalça protezi revizyon ameliyatı gerçekleştirmektedir.