fbpx

Mudanya Yolu Fethiye Mh. Küre Sk. No: 1 Nilüfer / Bursa

Arabayatağı No: 326 Ankara Yolu Cd. Yıldırım/Bursa

Protez Cerrahisi Kimlere Uygulanabilir?

Bir önceki makalemizde, Özel Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı, ortopedi ve travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen’in Bursa Olay TV’de yayınlanan Olay Sağlık Programı’nda verdiği bilgiler ışığında protez cerrahisinin tanımını yapmıştık. (Okumak için buraya tıklayın.) Bu makalede ise “ Protez Cerrahisi kimlere uygulanabilir? ”, sorusunun cevabını vereceğiz.

Protez Cerrahisinde Alt Yaş Sınırı Yoktur

Bursa Özel Medicabil Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümünde hasta kabul eden Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, genel anlamda protez cerrahisinin, eklemleri bozulmuş hastalara uygulanabileceğini belirtmektedir. Prof. Dr. Bilgen, protez cerrahisi uygulanabilmesi için herhangi bir alt yaş sınırının bulunmadığını ifade ederken, çocukluk çağına uygun ebatlarda protezlerin de üretildiğini, operasyonlarda bu protez çeşitlerinin uygulandığını dile getirmektedir. Bu konuyu ayrı bir başlık altında değerlendireceğimizi vadetmekle birlikte, bu yazımızda genç, orta ve ileri yaştaki hastaların eklemleri içerisine yerleştirilecek olan protez uygulamasından ve eklemin kendisinin değiştirilmesinden bahsedeceğiz.

Ortopedi doktoru Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, ağrısı olan, yürüme zorluğu çeken, günlük aktivitelerini yapamayan ve yaşı da elverişli olan hastaların, ameliyat için uygun aday olduğunu belirtmektedir. Hastaların biraz daha dayanıp, sabredip, yaşlandıktan sonra ameliyat olmayı beklemelerine gerek yoktur. Ancak, bu ifadeden, her ağrısı olan hastanın protez ameliyatı olması gerektiği sonucu çıkarılmamalıdır. Hastanın klinik bulguları ile radyolojik tahlillerinin, bu ameliyatın yapılabilme sınırları içerisinde olması ile birlikte, hastanın günlük yaşam aktivitelerini ne derece yapabildiğinin de hekim tarafından değerlendirilmesi icap eder. Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen’e göre, bir hastanın eklem ağrıları, kalça ağrıları ya da diz ağrıları olabilir; fakat protez cerrahisi (artroplasti) bu noktada yapılacak en son iş, başka bir ifade ile en son çare olarak düşünülmelidir. Çünkü protez uygulaması, dönüşü olmayan ve hastayı kalan ömrü boyunca etkileyecek bir ameliyattır. Ameliyatın zamanlaması uygun olmalıdır. Gerekmedikçe ameliyat önerilmemelidir. Cerrahi tekniğin en iyi şekilde uygulanması ile başarılı bir netice alınabilir.

Protez cerrahisi ile alakalı olarak sırasıyla “Protez cerrahisi nedir?” ve “Protez cerrahisi kimlere uygulanır?” konulu yazılarımızı takiben, üçüncü makalemizde “Protez cerrahisi nasıl yapılır?” meselesine gireceğiz. Okumak için buraya tıklayınız.

Protez cerrahisi kimlere uygulanabilir?

Protez cerrahisi kimlere uygulanabilir?Ortopedi doktoru Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, ağrısı olan, yürüme zorluğu çeken, günlük aktivitelerini yapamayan ve yaşı da elverişli olan hastaların, ameliyat için uygun olduğunu belirtmektedir. Ancak, bu ifadeden, her ağrısı olan hastanın protez ameliyatı olması gerektiği sonucu çıkarılmamalıdır. Hastanın klinik bulguları ile radyolojik tahlillerinin, bu ameliyatın yapılabilme sınırları içerisinde olması ile birlikte, hastanın günlük yaşam aktivitelerini ne derece yapabildiğinin de hekim tarafından değerlendirilmesi icap eder. Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen’e göre, bir hastanın eklem ağrıları, kalça ağrıları ya da diz ağrıları olabilir; fakat protez cerrahisi (artroplasti) bu noktada yapılacak en son iş, başka bir ifade ile en son çare olarak düşünülmelidir. Çünkü protez uygulaması, dönüşü olmayan ve hastayı kalan ömrü boyunca etkileyecek bir ameliyattır. Örneğin diziyle ilgili şikâyeti olan bir hasta için yapılan/yapılacak menüsküs düzeltme operasyonu ya da benzer nitelikteki diğer operasyonlardan bir netice alınamamışsa, protez cerrahisi seçeneği o aşamadan sonra düşünülmeye başlanmalıdır.Daha detaylı bilgi için: www.omerfarukbilgen.com#ProtezCerrahisi #Artroplasti #Ortopedi

Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen paylaştı: 1 Şubat 2020 Cumartesi

NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz

Yorumlar;

Hakkımda

Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1957 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. Evli ve 2 kız babası olan Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Güncel Haberler

Takip Edebilirsiniz

Videolar