fbpx

Mudanya Yolu Fethiye Mh. Küre Sk. No: 1 Nilüfer / Bursa

Arabayatağı No: 326 Ankara Yolu Cd. Yıldırım/Bursa

Bursa Olay TV’de yayınlanan Olay Sağlık adlı programa katılan Özel Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı, ortopedi ve travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, Protez Cerrahisine dair detaylı bilgiler vererek, kendisine yöneltilen soruları cevaplamıştır. Prof. Dr. Bilgen’in verdiği bilgiler çerçevesinde, protez cerrahisinin tanımını yapacağız. Videonun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Protez Cerrahisi Nedir?

Ortopedi doktoru Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, protez cerrahisini şu şekilde tanımlamaktadır: Yürümesinde sıkıntı olan, kalçasında veya dizinde ağrısı olan ve günlük yaşam aktiviteleri azalmış hastalara suni eklem yapılması işlemine, protez cerrahisi denmektedir. Prof. Dr. Bilgen’e göre, sağlıklı bir eklemin benzer hareketlerini yerine getirebilen, modern ve dayanıklı bir materyalin yerleştirilmesiyle amaçlanan durum, hastanın günlük yaşam aktivitelerini daha kaliteli hale getirmektir. Protez cerrahisinin ehemmiyetine de değinen Prof. Dr. Bilgen, Amerika Birleşik Devletleri’nde bu konuyla ilgili yapılan bir araştırmanın neticesinde elde edilen çıkarıma göre, günlük yaşam aktivitelerini yapamayacak duruma gelmiş insanlar için protez cerrahisinin, bypass ameliyatından daha faydalı bir operasyon olduğunu ifade etmektedir. Ortopedi ve travmatoloji gibi geniş bir sahanın artroplasti (protez cerrahisi) dalında 30 yıllık bir tecrübeye sahip olduğunu ifade eden Bilgen, yapılacak ameliyatın hastaya ne oranda fayda sağlayacağı konusunda hekimin bilinçli olmasının çok önemli olduğunu ve bunun da hastaya tüm detaylarıyla açıklanması gerektiğini dile getirmektedir. Protez ameliyatı öncesi bazı soruların net bir şekilde cevaplanmış olması gerekmetedir. Buna göre: Ameliyatın yapıldığı ortamın yeterli olması, ameliyatın yapılış şeklinde problem olmaması ve hastanın vücudunda operasyona engel teşkil edecek başka problemlerin olmaması, operasyonun sıhhati açısından oldukça önemlidir.

Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen – Protez Cerrahisi Nedir?

Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen – Protez Cerrahisi Nedir?"Yürümesi sıkıntılı olan, kalçasında ya da dizinde ağrısı olan ve günlük yaşam aktiviteleri azalmış hastalara suni eklem yapılması işlemine protez cerrahisi diyoruz."Daha detaylı bilgi için: https://www.omerfarukbilgen.com/

Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen paylaştı: 31 Ocak 2020 Cuma

Bir diğer makalemizde ise Protez cerrahisinin kimlere uygulanabileceği konusunu işleyeceğiz. Okumak için buraya tıklayınız.

NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Protez cerrrahisi nedir?

Yürümesinde sıkıntı olan, kalçasında veya dizinde ağrısı olan ve günlük yaşam aktiviteleri azalmış hastalara suni eklem yapılması işlemine, protez cerrahisi denmektedir

Protez uygulamasıyla amaçlanan nedir?

Hastanın günlük yaşam aktivitelerini daha kaliteli hale getirmektir.

Yorumlar;

Hakkımda

Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1957 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. Evli ve 2 kız babası olan Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Güncel Haberler

Takip Edebilirsiniz

Videolar