fbpx

Kalça Çıkığı 2.Bölüm Azerbaycan Hazar TV

Prof. Dr. Ömer Faruk BİLGEN'in Katıldığı TV Programları Ve Verdiği Röportajları Videolar Sayfasından Takip Edebilirsiniz.

Hakkımda

Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1957 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. Evli ve 2 kız babası olan Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Güncel Videolar

Takip Edebilirsiniz

Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen: Bazen kısalık olur kısalık giderilir. Kalça Çıkığı olur. Bir tarafı çıkık değildir, öbür tarafı çıkıktır. Aksama gitsin diye onun ameliyatı yapılır, boyu uzatılır, eşit hale getirilmeye çalışılır veya iki tarafı çıkıktır. Kalça çıkığı yuvalarından çanağı yerinden çıkmıştır, onlar yerine getirilir. Bunlar daha zor ameliyatlardır. Tabii ki sonuçta iyi yapılması lazım.

Sunucu: Doktorlar cerrahi müdahaleleri en sona bırakırlar. Başka metotları deniyorlar, muayene ediyorlar. Ama dizde ve kalçada proses başlamışsa ne zaman gelmelidirler ki cerrahi ameliyatlara ihtiyacı kalmasın?

Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen: Şimdi bu çok kritik bir soru. Bu hastalarda genelde bir travma söz konusudur. İlk başta normalde bir ağrı olmaz. Kalça ekleminde, but çanağında, diz ekleminde, oynağında normal şartlarda bir ağrı şikâyeti olmaz. Ya çok yorulmuştur ya çok çalışmıştır. Hastaların birçoğunda olan küçük belirtileri söylüyorum. Uzun bir uçak yolculuğu yapmıştır hasta, o zaman but çanağında kasık bölgesinde ağrı olur. Bunları ilk fark eder etmez hemen bir ortopedi uzmanına gitmesi lazım. Bazen bel fıtığı olur bu kasıkta, but çanağında, dizde, ayak bileğinde ağrıya sebep olur. Bunların hepsinin çok iyi ayırt edilmesi lazım. Bizim başımıza geliyor, hasta geliyor. Bel fıtığı var, kalça protezi olmuş. Ya da kalçası bozuk, belinden ameliyat edilmiş. Onun için her yerinin incelenmesi lazım. İşin en önemli kısımlarından birisi de egzersiz yapmak. Bakın kilo, kilolu olmak çok kötü, en önemlilerinden birisi egzersiz yapmaktır. Egzersiz ile eklemlere, yani oynaklara binen yükü adaleler alır.  Dolayısıyla bunların üzerinde ekleme gelen yük azalır. Yük azalınca kıkırdakların aşınması azalır. Bunlar azalınca ortaya çıkan ağrılar azalır. Onun için egzersiz.

Sunucu: Egzersiz yapmak lazım. Ömer Bey vaktimiz daraldı. Kısaca Özel Medicabil Hastanesi’nde ortopedik hastalıkların cerrahi müdahalesi yapılıyor. Bir de hastalar size nasıl müracaat edebilir?

Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen: Biz burada bir ofis açtık. Oradan bize müracaat edebilirler. Ancak biz Bursa’dayız ve ortopedi ağırlıklı bir hastaneyiz. Ortopedi ve Travmatoloji bizim hastanenin temel işi, omurga cerrahisi, but çanağı, diz oynağı, ayak bileği, kalça yani but kırıkları, bunların hepsinin tedavisi bizim hastanemizde en üst düzeyde yapılır.

Sunucu: Geldiğiniz için çok teşekkürler. Bir kez daha hatırlatalım. Konuğumuz, Türkiye’nin Bursa şehrinde Özel Medicabil Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen’di.