fbpx

Erken Yaşta Görülen Eklem Kireçlenmesine Bağlı Eklem Ağrıları

Bir önceki yazımızda (okumak için tıklayın), osteartrit yani eklem kireçlenmesinin genellikle orta yaş ve sonrası ortaya çıktığını belirtmiş, 65-70 yaşın üstündeki hastaların eklemlerinin kıkırdak yüzeylerini kaybetmesi sonucunda meydana geldiğini aktarmıştık.  Ancak bazı durumlarda eklem kireçlenmesi daha genç yaşlarda da görülebilir. Bu yazımızda ise erken yaşta görülen eklem kireçlenmesine bağlı eklem ağrıları ve nedenleri hakkında bilgi veriyor olacağız.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Bilgen, 35-50 yaş arası, yani genç yaşlarda ortaya çıkan osteoartite bağlı eklem ağrılarının büyük bir çoğunluğunda en büyük sebebin, gelişimsel bozukluklar olduğunu dile getirmektedir. Bunun yanı sıra eklemin kötü kullanımı ve vücut ağırlığının fazla olması, yani fazla kilolar da bu tür eklem ağrılarının sebepleri arasındadır. Özellikle fazla kilonun büyük bir problem olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Bilgen, kilo fazlası olan kişilerin mutlaka spor ve egzersiz ile günlük aktivitelerini düzenlenmesi gerektiğini, böylece eklemlere binen yükün azaltılabileceğini ifade etmektedir. Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, atılan her adım ile birlikte vücut ağırlığının yaklaşık 10 katı kadar bir kuvvetin yerden geri alınmakta olduğunu vurgulamaktadır. Örneğin 80 kiloluk bir kişi, her adım atışında yerden 800 ile 1000 kilo arası kuvveti yerden geri alır. Yerden alınan bu kuvvet, ayak bileğinden, diz eklemlerinden ve kalça eklemlerinden geçer. Ortalama bir insanın yılda yaptığı hareket sayısı yaklaşık 5 milyon kadardır ve insan vücudundaki eklemler buna dayanıklı şekilde yaratılmıştır. Ancak eklemlerin normalden daha fazla kullanılması ve fazla kiloların adale gücü ile desteklenmemesi, eklemlerin bozulmasına sebep olmaktadır. Gelişimsel bozuklukların, anne karnındayken ortaya çıkan bozuklukların veya eksik gelişimin uzun yıllar sonundaki neticesi, karşımıza eklem kireçlenmesi, yani osteartrit olarak çıkmaktadır.

Bir sonraki yazımızda, eklem kireçlenmesine ait bulgulardan bahsedecek ve osteartit serimize devam edeceğiz.

NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yorumlar;

Hakkımda

Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1957 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. Evli ve 2 kız babası olan Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Güncel Haberler

Takip Edebilirsiniz

Videolar