fbpx

Eklem Kireçlenmesinin (Osteartrit) Nedenleri Nelerdir?

Eklem kireçlenmesinin tüm yönleriyle, genel olarak ele alınacağı bu yazı dizimizde, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen’in aktardığı bilgiler doğrultusunda “eklem kireçlenmesinin nedenleri” konusunu tüm yönleriyle ele almaya çalışacağız. Öncelikle eklem kireçlenmesini tanımlayarak başlayalım. Prof. Dr. Bilgen eklem kireçlenmesini şu şekilde tanımlamaktadır: “Normalde ağırlık taşıyan eklemlerimiz yani diz ve kalça eklemlerindeki kireçlenmelere halk arasında verilen addır. Biz ise bu durumu “Osteoartit” olarak adlandırıyoruz.”.

Ortopedi Doktoru Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, osteartrit yani eklem kireçlenmesinin daha çok orta yaş ve sonrası ortaya çıktığını belirtirken, 65-70 yaş üzeri hastaların eklemlerinin kıkırdak yüzeylerini kaybetmesi sonucunda ortaya çıktığını ifade etmektedir. Bilgen’e göre bu hastalık, istisnai olarak daha erken yaşlarda da görülebilmektedir.

Erken Yaşlarda Eklem Kireçlenmesi

Özel Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen,  eklem kireçlenmesinin erken yaşlarda görülme sebeplerini sıralarken şu ifadeleri kullanmaktadır: “Eklem içerisinde bir kırık ya da enfeksiyon olmuş olabilir. Eklemin yakın komşuluğunda, onun bütünlüğünü sağlayan bir eklemde iltihaplanma meydan gelerek ekleme sıçramış olabilir ya da kötü kullanım sonucunda erken ortaya çıkabilir. Diz ve kalça ekleminin kötü kullanılması durumu daha çok ev hanımlarında görülür.”

Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, kişinin dizini çok kıvırması, çok merdiven inip çıkması, çok uzun yürüyüşler yapması, çok aşırı spor yapması gibi durumların ağırlık taşıyan eklemlerimizde kıkırdak aşınmasına sebep olabileceğini ayrıca vurgulamaktadır.

Bir sonraki makalemizde orta yaş öncesi görülen eklem kireçlenmesine (Osteartrit) bağlı eklem ağrılarının sebepleri konusuna değineceğiz.

NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yorumlar;

Hakkımda

Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1957 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. Evli ve 2 kız babası olan Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Güncel Haberler

Takip Edebilirsiniz

Videolar