fbpx

Mudanya Yolu Fethiye Mh. Küre Sk. No: 1 Nilüfer / Bursa

Arabayatağı No: 326 Ankara Yolu Cd. Yıldırım/Bursa

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen’in, Yeliz Cengiz moderatörlüğünde yayınlanan, Olay Sağlık adlı programda yaptığı bilgilendirici program üzerinden kaleme aldığımız makale serisine devam ediyoruz. Bu yazımızda, Özel Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen’in, “Eklem Kireçlenmesine Bağlı Protez Cerrahisi” konulu bilgilendirmelerini paylaşacağız.

Eklem Kireçlenmesi Olan Hastalar Protez Cerrahisi Öncesinde İyi Hazırlanmalı

Ortopedi Doktoru Prof. Dr. Bilgen; eklem kireçlenmesi olan hastaların, enfeksiyon ve damar tıkanıklığı (pıhtı atması) riski barındıran protez cerrahisi ameliyatlarına iyi hazırlanması gerektiğini vurgulamaktadır. Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, enfeksiyon riskini iki şekilde sınıflandırmaktadır. Bunlardan birincisi, hastanın kendisinden kaynaklanan riskler, ikincisi ise çevresel risklerdir. Hastanın vücudunun herhangi bir yerinde, örneğin dişinde, idrar yolunda ya da tırnak batması sebebiyle ayak parmağındaki enfeksiyonlar ve benzeri enfeksiyon odakları, hastanın kendisinden kaynaklı riskler olarak sıralanabilir. Bu odaklar, ameliyat öncesi sorgulanmalı ve varsa ameliyat öncesi mutlaka tespit edilerek tedavi edilmelidir. Enfeksiyon riskini oluşturan ikinci etken ise çevresel faktörlerdir. Ameliyathane şartlarının protez ameliyatı için elverişli olması, sterilizasyonun tam anlamıyla sağlanmamış olması gibi faktörler, enfeksiyon riskini oluşturan çevresel faktörler arasında sayılabilir.

Protez cerrahisinin yapılacağı ameliyathanelerde, partikül ve mikro organizma sayısının, sıcaklığın, nem oranının, taze hava miktarının, ortam hava basıncının, hava hareketlerinin ve buna benzer parametrelerin, “Laminer Air Flow” adı verilen sistem ile kontrol altında tutulması gerektiğini belirten Bilgen, “Dünyada literatüre baktığımızda kabul edilebilecek enfeksiyon sınırı, yüzde 0 ile 2, bazı merkezlerde biraz daha yüksek olabilir. Yani 100 ameliyattan 1 veya 2 tanesinden daha fazlası enfekte olduğu zaman sorun var demektir. Ayrıca bazen hastalar, “benim vücudum protezi kabul etmiyormuş”, diyor. Ancak vücudun protezi kabul etmemesi, yani metal alerjisi gibi bir durumun yaşanma oranı çok azdır.”, bilgisini paylaşıyor. Prof.Dr.Bilgen, “primer olgularda bizim enfeksiyon oranımız %0’dır.”, diye belirtti.

Eklem kireçlenmesine bağlı protez cerrahisi konulu yazımızı burada sonlandırıyoruz. Kireçlenme ile ilgili diğer yazılarımıza, buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Protez cerrahisinde ne tür riskler vardır?

1- Hastanın kendisi kaynaklı riskler.
2- Çevresel riskler.

Protez cerrahisinde hastanın kendisi kaynaklı riskler nelerdir?

Örneğin hastanın dişinde, idrar yolunda ya da tırnak batması sebebiyle ayak parmağındaki enfeksiyonlar ve benzeri enfeksiyon odakları, hastanın kendisinden kaynaklı riskler olarak sıralanabilir.

Protez cerrahisinde çevresel riskler nelerdir?

Ameliyathane şartlarının protez ameliyatı için elverişli olması, sterilizasyonun tam anlamıyla sağlanmamış olması gibi faktörler, enfeksiyon riskini oluşturan çevresel faktörler arasında sayılabilir.

Protez ameliyatlarında kabul edilebilir enfeksiyon oranı nedir?

Protez cerrahisinde kabul edilebilir risk oranı, %1-2 arasındadır.

Yorumlar;

Hakkımda

Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1957 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. Evli ve 2 kız babası olan Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Güncel Haberler

Takip Edebilirsiniz

Videolar