fbpx

Mudanya Yolu Fethiye Mh. Küre Sk. No: 1 Nilüfer / Bursa

Arabayatağı No: 326 Ankara Yolu Cd. Yıldırım/Bursa

Total Diz Protezi Nedir, Kimlere Uygulanır?

Makalemizde, “total diz protezi nedir, kimlere uygulanır?” sorusunun cevabını vereceğiz.

Total Diz Protezi Nedir?

Diz, insan vücudunda yer alan en büyük eklemdir. Günlük rutin aktivitelerin gerçekleştirilebilmesi için normal bir diz fonksiyonuna ihtiyaç vardır. Femur (uyluk kemiğinin alt ucu), tibia (incik kemiği üst ucu) ve patella (diz eklemi) diz eklemini oluşturur. Tiba ve femura tutunan büyük bağlar dizin sağlamlık dengesini, uzun uyluk kasları ise kuvvetini sağlamaktadır. Bu eklemin yüzeylerinde meydana gelen aşınma sonucu oluşan rahatsızlık ise metal ya da polietilenden üretilen ve ağrısız eklem hareketi için özel olarak tasarlanmış parçaların uygulanması ile giderilebilmektedir. Bu uygulamaya total diz protezi ameliyatı denilmektedir.

Total Diz Protezi Kimlere Uygulanır?

Diz eklemi pek çok nedenle aşınabilir ve hasar görebilir. Bunların başında da osteoartrit yani diz kireçlenmesi gelmektedir. Diz kireçlenmesi çoğu zaman yaşlanma ile kendiliğinden oluşur. Bunun yanında obezite de dizde meydana gelen dejenerasyonu arttırır. Ayrıca kırık, menisküs yaralanmaları ve ameliyatları, enfeksiyon hastalıkları, romatolojik hastalıklar ve travmatik kıkırdak lezyonları da diz ekleminin aşınmasına neden olabilir. Tüm bu hastalıklar dizi ileri derecede harap eder ve total diz protezi ameliyatına ihtiyaç duyulur. Ancak hastanın dizinde aktif bir enfeksiyon varsa diz protezi uygulanamaz.

Diz protezi uygulanması için hastanın 65 yaş üstü olması tercih edilir. Ancak romatoid artrit gibi romatolojik hastalıklarda daha erken yaşlarda da uygulanabilir.

Total Diz Protezi Nasıl Yapılır?

Hastaya diz protezi uygulamadan önce protez dışı tedavilerin uygulandığından emin olunmalıdır. Bu tedavi yöntemleri ise ilaç ve fizik tedavi gibi yöntemlerdir. Yine ameliyat kararı öncesinde hastadan röntgen istenir. Çekilen röntgenlerde diz harabiyeti net bir şekilde görülmektedir. Eğer hastanın dizinde ciddi bir dejenerasyon meydana gelmiş ise ameliyat kararı alınır. Ameliyat öncesinde hastada diş çürüğü ya da herhangi bir enfeksiyon odağının varlığı durumunda öncelikli olarak bu durumlar tedavi edilmelidir.

Total diz protezi ameliyatı belden aşağı uyuşturma ya da genel anestezi ile uygulanır. Ameliyat süresi hastaya göre değişse de ortalama olarak 1,5 saat sürmektedir. Hasta operasyonun ertesi günü koltuk değneği ile ayağa kalkabilir ve kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Diz Protezinin Ömrü Ne Kadardır?

Diz protezinin ömrü ile ilgili farklı rakamlar bildirilse de, hastanın ortalama olarak 15 yıl boyunca protez değişimine ihtiyaç duymadığı söylenebilir. Ancak bu süreyi hastanın yaşı, kilosu, kemik kalitesi ve aktivite durumu da etkilemektedir.

Yorumlar;

Hakkımda

Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1957 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. Evli ve 2 kız babası olan Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Güncel Haberler

Takip Edebilirsiniz

Videolar