fbpx

Mudanya Yolu Fethiye Mh. Küre Sk. No: 1 Nilüfer / Bursa

Arabayatağı No: 326 Ankara Yolu Cd. Yıldırım/Bursa

Total Ayak Bileği Protezi Nedir?

Ayak bileği protezi; ileri seviye eklem dejenerasyonu ve kireçlenmesi olan hastalarda diğer tüm eklem ömrü uzatıcı tedavi yöntemlerinden sonuç alınamaması durumunda eklem sağlığını korumak adına uygulanan bir tedavi yöntemidir. Yakın zamana kadar ileri seviyede ayak bileği kireçlenmelerinde ayak bileği artrodezi yani ayak bileği dondurma, başvurulan ilk tedavi yöntemiydi. Ancak günümüzde ayak bileği artodezi ayak bileği protezine göre ikinci planda kalmıştır. Peki, Total Ayak Bileği Protezi nasıl yapılır ve hangi durumlarda uygulanır?

Total Ayak Bileği Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat sırasında diz protezinde de olduğu gibi hastaya belden aşağı ya da genel anestezi uygulanır. Sonrasında ayak bileğinin ön kısmından girilir ve yıpranan kıkırdak tabakaları temizlenir. Ardından plastik ya da metal malzemeden imal edilen eklem protezi yerleştirilir. Total ayak bileği protezi ameliyatı sonrası diz protezinin aksine hastanın bir süre basmaması gerekmektedir. Özellikle protezin kaynamasının gerçekleştiği ilk 3 hafta ile 1,5 ay arasında hafif basmalara izin verilebilir. Yine iyi bir fizik tedavi uygulanırsa hasta 3 ay içerisinde tam basabilir ve normal hayatına devam edebilir.

Ayak bileği protezi, ortopedinin en önemli operasyonlarındandır. Bu nedenle mutlaka işinin ehli kişilerce uygulanmalıdır. Eğer ameliyat, alanında uzman kişilerce gerçekleştirilmez ve başarısızlık ile sonuçlanırsa ayak bileğinin başka bir operasyon ile dondurulması gerektiği de unutulmamalıdır.

Total Ayak Bileği Protezi Kimlere Uygulanabilir?

Total ayak bileği protezi; ayak bileğinin bir kaza ya da travma sonucunda onarılamayacak kadar hasar alması, tekrar eden ve kaynamayan bilek kırıkları, ilerleyen yaşa bağlı eklem kireçlenmesi ve obeziteye bağlı sık burkulma sonucunda eklem hasarının oluşması gibi durumlarda uygulanır. Ancak 55 yaşın altındaki hastalarda çok istisna bir durum yoksa uygulanmamalıdır. Yine protez öncesinde diğer tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi gerekir. Çünkü ayak bileği ekleminin ömrü diğer yöntemler ile uzatılabiliyorsa protez uygulaması yapılmamalıdır. Ayak bileği protezi, tıpkı diz ve kalça protezlerinde olduğu gibi en son çare olarak başvurulacak tedavi yöntemidir.

Tüm bunların yanında ayak bileğinde aktif bir enfeksiyonu bulunanlar, şeker hastaları ve ayak bileğinde kemik şekil bozuklukları olan kişiler bu ameliyat için uygun değildir.

Yorumlar;

Hakkımda

Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1957 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. Evli ve 2 kız babası olan Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Güncel Haberler

Takip Edebilirsiniz

Videolar