fbpx

Mudanya Yolu Fethiye Mh. Küre Sk. No: 1 Nilüfer / Bursa

Arabayatağı No: 326 Ankara Yolu Cd. Yıldırım/Bursa

Protez Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı ve Özel Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen’in, Bursa Olay TV’de yayınlanan Olay Sağlık Programı’nda verdiği bilgileri paylaştığımız makale serisinin üçüncüsünde, “Protez cerrahisi nasıl yapılır?” sorusunun cevabını açıklayacağız.

Ortopedi doktoru Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, diz protezi ameliyatını şu şekilde açıklıyor: “Diz açılır ve buradaki bozulmuş kıkırdaklar kemik dahil kullanılacak protez şekline göre kesilir. Bu işlem, ameliyat öncesinde belirlenen protez numarasına göre, özel olarak üretilmiş kesi aletleriyle yapılarak bu bölgeye belirlenen protez yerleştirilir. Ameliyatta en önemli nokta diyebileceğimiz aşama, protezlerin uygun ve kabul edilebilir sınırlarda düzgün yerleştirilmesidir. Protez yerleştirildikten sonra, hastayı sanki rutin muayene ediyormuşuz gibi diz muayenesi yapılır. Her şeyin yolunda olduğundan emin olduktan sonra da kapatma merhalesine geçilir. Aynı durumların kalça protezi ameliyatı için de geçerli olduğunu söylemek mümkündür. Kalça protezinde kesinin büyüklüğünün hastanın kilosuna, boyuna göre değişiklik göstereceğini de belirtmek doğru olacaktır.’’

Protez Ameliyatından Sonra Kaşılaşılan En Önemli Sorun Nedir?

30 yılı aşkın bir süredir protez cerrahisi ve diğer bir tanımı ile artroplasti ile uğraşan Ortopedi Doktoru Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, kalça protezi işleminden sonra karşılaşılan en önemli sorunlardan birinin, ameliyattan sonra çıkık olması olduğunu belirtiyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Bilgen: “Bu durumun yaşanma oranına baktığımızda, daha önce bahsettiğimiz enfeksiyon oranlarında olduğu gibi yüzde 1 ila 3 arasında değişir. Çıkık, yaptığınız işlemin bozulması anlamına geldiği için tehlikeli bir durumdur. Ancak redükte edilebilir. Yani kalça tekrar yerine konulabilir. Kalçada çıkık durumu, dizden daha fazla görülmektedir. Bu nedenle kalça protezinin çok uygun ve iyi şartlarda yerleştirilmesi gerekir.”, ifadelerini kullanıyor.

Serinin dördüncü yazısında, “Eklem Kireçlenmesine Bağlı Olarak Uygulanan Protez Cerrahisi”,konusunda bilgilendirme yapacağız. Okumak için buraya tıklayınız.

Protez cerrahisi nasıl yapılır?

1- Problemli alan açılır ve buradaki bozulmuş kıkırdaklar kemiğe kadar kesilir.
2- Ameliyat öncesinde belirlenen protez numarasına göre, bu iş için özel olarak üretilmiş kesi aletleriyle kesi yapılarak bu bölgeye belirlenen protez yerleştirilir.
3- Protezlerin uygun ve kabul edilebilir sınırlarda düzgün yerleştirilmesine geçilir.
4- Hastayı sanki rutin muayene ediyormuşuz gibi muayenesi yapılır.
5- Her şeyin yolunda olduğundan emin olduktan sonra kapatma merhalesine geçilir.

Kalça protezi ameliyatından sonra karşılaşılan en önemli problem nedir?

Kalça protezi işleminden sonra karşılaşılan en önemli problem, ameliyat sonrası çıkık olmasıdır. Bu durumun yaşanma oranı, %1-3 arasındadır.

NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi için mutlaka hekiminize müracaat ediniz.

Yorumlar;

Hakkımda

Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1957 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. Evli ve 2 kız babası olan Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Güncel Haberler

Takip Edebilirsiniz

Videolar