fbpx

Eklem Kireçlenmesinin Belirtileri

Eklem kireçlenmesi, sebepleri, eklem kireçlenmesine bağlı eklem ağrıları konularından sonra bu yazımızda ise Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Bilgen’in verdiği bilgiler ışığında eklem kireçlenmesinin belirtilerine değineceğiz.

Özel Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen,eklemkireçlenmesindeki sürecin başlangıcının kıkırdak aşınması olduğunu belirtmektedir. Öncelikle kıkırdak aşınır ve bu aşınma sonucunda ise vücut ağırlığını taşıyacak yer bulamaz. Bunun sonucunda da eklem, içerisinde yeni yüzeyler oluşturmaya çalışır. Kemik, yeni yüzeyler oluşturmaya çalıştığı zaman hastanın kalça ya da diz röntgenine bakıldığında, yeni kemik oluşumları görülmektedir. Bu durumu hastalara, “eklem kireçlenmesi” olarak anlatılmaktadır.

Eklem Kireçlenmesinde En Önemli Belirtisi Ağrı

Dizde, kalçada, ayak bileğinde ortaya çıkan ağrılar eklem kireçlenmesinin en önemli belirtileridir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Bilgen, bacaklarda en fazla tutulan yerlerin dizler ve kalçalar olduğunu ifade etmektedir. Buralarda kıkırdak aşınması olduğu zaman normal vücut ağırlığının 8-10 katını taşıyabilen eklemler, artık bu durumu dengeleyememektedir. Vücuda binen ağırlık, düzgün bir şekilde eklem içerisinden geçememekte ve ağırlıktan kaynaklanan kuvvet bir yerde birikmektedir. Bu sürecin neticesi olarak ağırlık taşıyan alan azalır ve eklemlerde kemik ağrısı ortaya çıkmaktadır.

Ortopedi Doktoru Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, eklem kireçlenmelerinde bir diğer belirtiyi de şu şekilde açıklamaktadır: Sinovyal dokunun, yani eklem içerisindeki zarın oluşturduğu kimyasal değişiklikler sonucunda dizde, kalça kireçlenmesinde de kasık bölgesinde yanma tarzında ağrılar ortaya çıkar. Bu yanma şeklindeki ağrılar, yerini bir süre sonra gece ağrılarına bırakır. Bu ağrılara istirahat ağrısı adı verilmektedir. İstirahat ağrısı ya da gece ağrısı çeken hasta, gündüz günlük yaşam aktivitelerini yapar. Gündüz gezdiğini, dolaştığını, işlerini yaptığını ve bunları yaparken bir sorun yaşamadığını söyler. Ancak geceleri ağrısının arttığını söyler. Bu durum, hastalığın biraz daha ilerlediğini ve artık ileri bir safhaya geçildiğini gösterir. Bir süre sonra da bu ağrılar artık devamlı bir hal alarak gündüzleri ve geceleri sürekli hale gelir. Hastalar genellikle doktora bu zamanlarda, yani ağrıya dayanamayacak duruma geldiklerinde başvururlar. Hekime müracaat eden hastaların şikayetleri genellikle şöyle sıralanabilir:

  • Dizi kıvıramama
  • Kalçayı çok hareket ettirememe
  • Çömelememe
  • Merdiven inip çıkamama
  • Namaz kılamama

Prof. Dr. Bilgen, bu safhaya gelen hastaların artık ameliyata ihtiyacı olduğunu söylemenin mümkün olduğunu vurgulamakta, sürecin son evresine gelmiş hastalara ise protez uygulamaları yapmak gerektiğini ifade etmektedir.

NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yorumlar;

Hakkımda

Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1957 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. Evli ve 2 kız babası olan Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Güncel Haberler

Takip Edebilirsiniz

Videolar