fbpx

Total Omuz Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Omuz protezi; omuz ekleminde artroza yani kıkırdak aşınmasına bağlı olarak ciddi ağrı ve hareket kısıtlaması olan hastalarda ağrının geçirilmesi ve eklem açıklığını yeniden sağlamak adına uygulan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, artroza bağlı omuz ağrısı çeken bireylerin yaşam kalitesini ciddi şekilde arttırmaktadır. Total omuz protezi ameliyatının amacı, hastaya omuz fonksiyonlarını yeniden kazandırmak ve ağrıdan kurtarmaktır. Özellikle hastanın ağrılarının şiddetlendiği, gece uykularını böldüğü ve günlük olağan işlerin yapılmasını engellediği durumlarda seçilecek en etkili ve güvenilir yöntem omuz protezi uygulamasıdır.

Total Omuz Protezi Ameliyatı

Omuz protezi ameliyatı, ortopedi alanının en önemli operasyonlarından birisidir. Bu nedenle ameliyatlar, sterilizasyon şartları sağlanmış ameliyathanelerde alanında uzman kişilerce yapılmalıdır. Total omuz protezi ameliyatı sırasında hastaya genel anestezi uygulanır ve ameliyat yaklaşık olarak 2 saat sürer. Omuz protezi uygulaması esnasında omuzdaki hasarlanmış kıkırdak dokular çıkarılır ve yerine özel metallerden imal edilen protezi implantlar yerleştirilir.

Bu ameliyata kara verirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli konu hastanın ağrılarıdır. Eğer ağrı kontrol altına alınamayacak kadar şiddetliyse ve hastanın omuz hareketleri ciddi şekilde kısıtlanmışsa total omuz protezi ameliyatına karar verilebilir. Bunun yanında hastanın yaşı da bu operasyona karar verilirken dikkate alınmalıdır. Çünkü omuz protezinin zorunlu haller dışında erken yaşlarda uygulanmaması önerilir. Ancak yine de hastanın ağrıları çok şiddetliyse ve ileri derecede artrozlu bir vaka ise erken yaşlarda da omuz protezi uygulanabilir.

Total Omuz Protezi Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Hemen her ameliyatta olduğu gibi total omuz protezi ameliyatında da belli risklerden söz edilebilir. Bu risklerin başında da enfeksiyon riski yer almaktadır. Ancak ameliyat sonrası enfeksiyon ile karşılaşma ihtimali %1 kadardır. Bunların yanında hastanın bacaklarındaki toplardamarlarında kan pıhtılaşması nedeniyle tıkanma meydana gelebilir.

Yukarıda bahsedilen komplikasyonlar hastaları korkutmamalıdır. Çünkü bu risklere karşı ameliyat öncesinde kan tahlilleri ve gerekirse ileri inceleme yöntemleri ile araştırmalar yapılır. Yine ameliyat sonrasında enfeksiyon riskine karşı antibiyotik, kan pıhtısı oluşma riskine karşı ise özel kan sulandırıcı ilaçlar kullanması sağlanmaktadır. Bu sayede omuz protezi ameliyatının riskleri en az düzeye indirilmeye çalışılır.

Yorumlar;

Hakkımda

Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1957 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. Evli ve 2 kız babası olan Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Güncel Haberler

Takip Edebilirsiniz

Videolar