fbpx

Kalça Çıkığı Tipleri

Kalöa Çıkığı Tipleri

Kalça çıkığı serimizin bu bölümünde, kalça çıkığı tipleri konusuna değineceğiz.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, kalça çıkığında gelişme geriliğinin sebep olduğu hal ile ve tam çıkığa kadar olan sürecin tamamını birbirinden ayrı tutmamakta, aynı kapsam içerisinde değerlendirmektedir. Kalça eklemi henüz yerinde olsa bile, kalçada gelişme geriliği varsa (displazi) bu durumu da kalça çıkığı vakası olarak tasnif etmek gerekir.

Kalça çıkığı, ortopedi literatüründe Tip 1, Tip 2, Tip 3 ve Tip 4 olarak 4 şekilde sınıflandırılmaktadır. Tip 1 en hafif türken, tip 4 ise en ağır türdür. Tip 4 durumunda kalça tamamen yerinden çıkmıştır. Tip 4 durumu, artık seçeneklerin neredeyse tükendiği evredir. Bu gibi durumlarda artık protez ameliyatına geçilebilir ve protez ameliyatları yapılabilir.

Bu durumda yine de hastanın şikâyeti ve kendine has durumu önem arz etmektedir. Tip 4 kalça çıkıklarında yapılacak protez ameliyatı, tamamen çıkmış bir kalçada femurun baş kısmının yerine getirilmesini amaçlar ve bu gerçekten meşakkatli bir iştir. Cerrahın bu nokrada hesaplamalarını iyi yapması şarttır. Cerrah kısalığın ne kadar kalacağını çok iyi şekilde hesap etmelidir. Çünkü bu hastalarda bazen 8-9 santimetreye yakın kısalıklar olabilmektedir. Bunların hepsini birden aynı anda düzeltilmesi sinir felci ya da damarla ilgili bir takım komplikasyonlara sebep olabilir. Bu nedenle cerrahın ameliyat öncesinde planını çok iyi yapması gerekir. Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, Tip 4 kalça çıkıklarına uygulanacak protez ameliyatlarının güç ve zor ameliyatlar olduğunun altını çizmektedir. Hasta, ameliyat öncesinde muhtemel riskler konusunda çok iyi şekilde bilgilendirilmelidir.

Özel Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Bilgen, geçmiş dönemlerde hastaların ağrısı olmadan asla ameliyat olmadığını, ancak günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle bu tabunun büyük oranda yıkıldığını ifade etmektedir. Eğer cerrah tecrübeli ve bu işi yapmaya alışkınsa, hastaya ameliyat öncesi ve sonrasındaki süreci de açıklayarak ameliyat gerçekleştirilebilir, güzel neticeler elde edebilir.

Mevcut durumunun iyi ve rahat olduğunu söyleyen hastaları ameliyata zorlamak uygun değildir. Hasta ile hekimin ameliyat öncesindeki değerlendirme ve karar aşamasında iletişimi çok önemlidir.

NOT: Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yorumlar;

Hakkımda

Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1957 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. Evli ve 2 kız babası olan Prof.Dr. Ömer Faruk Bilgen 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Güncel Haberler

Takip Edebilirsiniz

Videolar